z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Cześć i chwała Bohaterom!

17/09/2013, dodał: Magda Polańska czytano: 2408 razy

Gdy myślimy o II wojnie światowej najczęściej kojarzy nam się data 1 września 1939 roku, czyli dzień agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. Zapomnianą przez wielu, ale równie ważną - jeśli nie ważniejszą - datą związaną z początkiem najstraszliwszej wojny w dziejach świata jest 17 września 1939.

Tego dnia, nad ranem, 700 tysięcy sowieckich żołnierzy wkroczyło do Polski. Było to pogwałceniem obowiązującego paktu o nieagresji, ale, jak się później okazało, była to realizacja tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow.

Już 23 sierpnia w Moskwie postanowiono dokonać czwartego rozbioru Polski. Nasz kraj nie miał możliwości obrony przed wrogami nacierającymi z dwóch stron. Armia Czerwona napotkała jedynie opór mało liczebnych wojsk Korpusu Ochrony Pogranicza. Radziecka agresja na Polskę nastąpiła w chwili gdy toczyła się bitwa nad Bzurą, broniła się Warszawa, Lwów, Hel. Informacje o ataku ze wschodu spowodowały ogólnonarodowe przerażenie, dezorganizację wojska i doprowadziły do podjęcia ostatecznej decyzji o opuszczeniu kraju przez władze Polski.
Agresja Sowiecka na Rzeczpospolitą nazywana jest wbiciem noża w plecy; nasza Ojczyzna znalazła się w tragicznym położeniu. Rozpoczęła się kolejna okupacja naszego kraju, która trwała do 1989 roku.
Przed nami zadanie, którego celem jest przekazywanie prawdy historycznej, o której przez wiele lat nie można było wspominać. Warto mówić młodemu pokoleniu o bohaterach, dzięki postawie których żyjemy dziś w wolnym kraju. Należy pamiętać o setkach tysięcy zabitych w czasie sowieckiej napaści, o setkach tysięcy jeńców, spośród których wielu nigdy nie wróciło do Polski, a swoje życie zakończyli w Katyniu, Ostaszkowie, Kozielsku czy innych miejscach kaźni. Niech pamięć o bohaterach, którzy podjęli nierówną walkę z najeźdźcami trwa w narodzie. Aby ich ofiara sprawiła, że my dziś będziemy szanować naszą tożsamość i historię.


Cześć i chwała Bohaterom!


Począwszy od 2004 roku, 17 września, w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę, obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka.


red. Ks. Konrad Kozioł