z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zielona Szkoła dla Gimnazjum w Kasinie Wielkiej

25/09/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 6628 razy

Czerwiec tego roku był dla naszej szkoły wyjątkowo szczęśliwy. Zwieńczony sukcesem okazał się udział w XIII edycji ogólnopolskiego programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” organizowanego przez Fundację na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL.

Gimnazjum w Kasinie Wielkiej znalazło się w gronie laureatów jako jedyna szkoła województwa małopolskiego. Nagrodą za działanie na rzecz ochrony środowiska okazała się wycieczka zagraniczna dla dwójki uczniów, którzy zajęli najlepsze miejsca w szkole w działaniach recyklingowych tj. Piotra Popławskiego i Mateusza Frasunka oraz koordynatora mgr Marty Lorenc. Wyjazd odbył się w dniach 11-16 września i wzięli w nim udział uczniowie oraz koordynatorzy sześciu zwycięskich szkół z całej Polski. Nad uczestnikami czuwali organizatorzy konkursu z Fundacji RECAL tj. pan Jacek Wodzisławski – prezes Fundacji, pan Artur Łobocki oraz pan Jacek Wać, z którym bezpośrednio współpracujemy. Wyjazd był znakomicie zorganizowany i zaplanowany. Podróż w obie strony odbyła się samolotem. W planie wycieczki znalazły się różne atrakcje z czego największą okazała się wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i uczestniczenie w jego obradach. Mieliśmy przyjemność na żywo oglądać expose premiera Jerzego Buzka, który właśnie objął funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Fot. 1 W Parlamencie Europejskim.

 

Zwiedziliśmy również sam Strasburg – stolicę Alzacji – z jego piękną katedrą Notre Dame i Starym Miastem, które znajduje się na swego rodzaju wyspie otoczonej ze wszystkich stron kanałami i jest pełne pięknych alzackich zabudowań.

 

Fot. 2 Strasburg

 

Bardzo ciekawie było również w zakładach firmy Alcan France w Neuf Brisach we Francji, gdzie poznaliśmy tajniki wytwarzania blachy aluminiowej do produkcji puszek. Ciekawostką jest fakt, że m.in. do tej fabryki trafiają również puszki z Polski, a więc możliwe, że również te, które zebraliśmy. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez pracowników firmy, którzy oprowadzili nas po zakładzie.

 

Fot. 3 W zakładach Alcan France

 

Zwiedziliśmy również alzackie miasteczko Colmar, w którym mieszkaliśmy. Ciekawostką jest to, że właśnie z tego miasta pochodzi twórca Statui Wolności Frédéric Auguste Bartholdi. Z tego też powodu w Colmar
znajduje się replika tej rzeźby.


 

Fot. 4 Colmar w Alzacji.

 

Z licznych atrakcji warto również wspomnieć o wizycie w Europa-Parku - drugim co do wielkości w Europie parku rozrywki w Rust w Niemczech. Wszyscy znakomicie się tam bawili, a biorąc pod uwagę fakt, że jego wielkość to 140 boisk piłkarskich to nudzić się nie było można.

 

Fot. 5 W Europa-Parku.

 

Wyjazd udał się więc bardzo dobrze i bezpiecznie wróciliśmy do domu. Trzeba tutaj powiedzieć, że to była już druga wycieczka, którą udało nam się wygrać. Dwa lata temu w XI edycji konkursu Szkoła Podstawowa w Kasinie Wielkiej również została laureatem w ogólnopolskim konkursie. Nagrodą wtedy był wyjazd na Zieloną Szkołę w Góry Świętokrzyskie. Natomiast w październiku 2008 roku nasze gimnazjum zajęło I miejsce w konkursie powiatowym na zebranie największej ilości puszek aluminiowych pt. „Podnieś puszkę” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Limanowej. Tak więc nasza przygoda z puszkami wciąż trwa, a zaczęła się w marcu 2007 roku.
Oprócz zbiórki puszek prowadzimy szeroko zakrojone działania związane z ochroną przyrody – zbieramy baterie, bierzemy udział w różnorodnych konkursach o tej tematyce, prowadziliśmy akcję edukacyjną dotyczącą zużytego sprzętu elektronicznego, organizujemy akcje i szkolne apele. Wszyscy nauczyciele i uczniowie są w jakiś sposób zaangażowani w edukację ekologiczną. Na naszym przykładzie widać, że dbanie o ochronę środowiska nie musi być uciążliwym obowiązkiem, ale można się przy tym dobrze bawić i w dodatku wygrywać.

 

Fot. 6 Ciekawy pomysł na kosz na śmieci.


Na koniec zdjęcie pojemnika na śmieci zrobione w Niemczech – czy naprawdę aż tak dużo trzeba, żeby koło nas zrobiło się czyściej i bardziej kolorowo?

opr. Marta LORENC