z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Małopolski Wyścig Górski na terenie Gminy Mszana Dolna

22/06/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1656 razy

Trochę wcześniej niż zwykle przejechała przez Gminę Mszana Dolna kolumna 47 Małopolskiego Wyścigu Górskiego, zazwyczaj wyścig ten odbywał się na początku sierpnia.

Powodem zmiany terminu jest przesunięcie startu Tour de Pologne największego wyścigu kolarskiego w naszym kraju z września właśnie na sierpień, co kolidowało by z imprezą na Małopolskich szosach. W sobotę 20 czerwca trasa 3 etapu z Jordanowa do Bochni (151 km) przebiegała m.in. przez Rabę Niżną, Mszanę Górną, Lubomierz. W tej ostatniej miejscowości kolarze tradycyjnie rozgrywali górską premię 2 kategorii na przełęczy Przysłop, zwyciężył Jacek Morajko z grupy Mróz – Action. Na mecie w Bochni pierwszy zameldował się Tomasz Smoleń (CCC Polsat), a w całym wyścigu triumfował Artur Detko (DHL Autor).
Miło jest nam poinformować że 8 sierpnia (sobota) przez teren Gminy Mszana Dolna przebiegać będzie trasa 7 etapu kolarskiego Tour de Pologne z Rabki do Krakowa o długości 136,5 km. Planowany przejazd: Raba Niżna – godz.14.57, Mszana Dolna (premia lotna) – godz.15.09, Kasina Wielka – godz.15.15-20. Czterdzieści minut przed peletonem przewidziano przejazd blisko półtorakilometrowej kolumny reklamowej. Tour de Pologne to największa impreza kolarska nie tylko w Polsce ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Historia wyścigu liczy ponad 80 lat, w okresie powojennym była to impreza marginalna. Machina propagandowa PRL wylansowała Wyścig Pokoju, sprowadzając Narodowy Tour do roli nic nie znaczącej wieloetapówki. Trzeba przyznać że majowy wyścig „trzech bratnich tytułów” (Trybuna Ludu, Rude Pravo, Neues Deutschland) wykreował wielkie gwiazdy polskiego kolarstwa lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (Królak, Hanusik, Czechowski, Szurkowski, Szozda, Mytnik). Jednak wraz z końcem ustroju komunistycznego dramatycznie spadły notowania Wyścigu Pokoju, który nieodparcie kojarzył się z poprzednim systemem. Po przemianach ustrojowych podupadającym Tour de Pologne zainteresował się Czesław Lang, pierwszy polski kolarz zawodowy. Dzięki swoim kontaktom w Italii sprowadził kilka włoskich zawodowych grup kolarskich, nadając wyścigowi zupełnie nowe oblicze. W ciągu tych kilkunastu lat w wyścigu uczestniczyło wielu wybitnych zawodników takich jak: Mauricio Fondriest, Paweł Tonkow, Jewgienij Bierzin, Marco Pantani, Andy Hampsten, Peter Lutenberger, Dmitrij Konyszew, Adriano Baffi, Jens Voigt, Tom Steels, Peter van Petegem, Marcus Zberg, Aleksander Winokurow, Chris Boardman, Jaan Kirsipuu, Stuart O’Grady, Danilo Di Luca. W nowej formule(od 1993 roku) wyścig dwukrotnie przejeżdżał przez teren Gminy Mszana Dolna. 13 września 1997 trasa 8 etapu wiodła z Nowego Targu do Wieliczki. Kolarze przyjechali do Kasiny Wielkiej od strony Gruszowca i pomknęli w kierunku Dobczyc, zwycięzcą etapu został Szwajcar Marcus Zberg z włoskiej grupy Mercatone Uno. Zawodnik ten zanotował potem kilka zwycięstw etapowych na Vuelta Espana (Wyścigu Dookoła Hiszpanii). 12 września 1998 roku po raz ostatni gościliśmy uczestników Tour de Pologne. 7 etap przebiegał z Rabki do Wieliczki i liczył 174 km, kolarze jechali przez Rabę Niżną, Mszanę Dolną, Kasinę Wielką, Limanową, Przełęcz Ostrą, Lubomierz ponownie Kasinę Wielką i dalej w kierunku Dobczyc. Na mecie w Wieliczce najlepszy okazał się Francuz Jacky Durand z grupy Casino Geant. Jako ciekawostkę można podać iż w swojej karierze wygrał 3 etapy najbardziej prestiżowej imprezy kolarskiej na świecie czyli Tour de France, obecnie komentuje wyścigi szosowe we francuskim Eurosporcie. Tour de Pologne to największe pod względem logistycznym wydarzenie w Polsce. Po 11 latach peleton znów zawita w nasze strony, jest to znakomita forma promocji naszego regionu. Relacja telewizyjna na żywo w TVP oraz w Eurosporcie 2, czyli będziemy obecni w całej Europie.

 

Liczby Tour de Pologne:



2 – tyle razy w obecnej formule wyścig przejeżdżał przez gminę Mszana Dolna
7 – ilość etapów
16 – ilość lotnych premii
20 – ilość górskich premii
25 – ilość ciężarówek (TIR) ze scenografią imprezy
200 – ilość pojazdów w kolumnie wyścigu
400 – ilość miejscowości ma trasie całego wyścigu
1000 – ilość osób do obsługi wyścigu
1143 – najwyższy punkt n.p.m na trasie wyścigu (Głodówka koło Zakopanego)
1253 – długość całego wyścigu w kilometrach .
200000 – pula nagród dla kolarzy w euro
4000000 – budżet całego wyścigu w euro

Rafał Kubowicz

 

Zapraszamy do galerii