z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Międzynarodowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych

20/03/2014, dodał: Ewa Malec czytano: 2435 razy
W dniu 20. marca 2014 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych.

Święto to obchodzone jest corocznie od 1956 roku w pierwszych dniach wiosny, jako symbol odradzającej się przyrody i uczuć społeczeństwa wobec osób niepełnosprawnych. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na wielorakie i trudne problemy tej wielkiej społeczności oraz kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej wielorakich problemów osób niepełnosprawnych, takich jak walka z wykluczeniem społecznym, kształcenie, zatrudnienie, bezrobocie, zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny i ciągłe dążenie do równouprawnienia.
Na terenie miasta i gminy Mszana Dolna działa koło terenowe zrzeszające osoby niepełnosprawne z tego terenu. Dzień, w którym szczególnie zwracamy uwagę na ludzi niepełnosprawnych jest dobrą okazją, aby poznać zakres działalności tego stowarzyszenia oraz problemy, z jakimi borykają się rodziny, wśród których żyją osoby z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną. 

Koło PSOUU w Mszanie Dolnej powstało z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych na początku 2007 roku. Misja jaka przyświeca Stowarzyszeniu to przede wszystkim dbanie o godność, miejsce w rodzinie i wśród innych ludzi oraz szczęście osób niepełnosprawnych. Koło podejmuje działania, których celem jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.
Koło w Mszanie Dolnej postawiło sobie za cel uruchomienie na terenie miasta i gminy Mszana Dolna Warsztatów Terapii Zajęciowej, co umożliwi osobom z niepełnosprawnością uczestniczenie w terapii zajęciowej, a tym samym rehabilitację społeczną i zawodową. Poczynione zostały w tej sprawie pewne kluczowe kroki m.in. sporządzenie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie części budynku, która miałaby zostać zaadaptowana na potrzeby warsztatów (Miasto Mszana Dolna bezpłatnie użyczyło budynek Stowarzyszeniu). Niemniej jednak procedury związane z przystosowaniem wydłużają się, co zniechęca członków stowarzyszenia, a u osób zarządzających Kołem budzi bezsilność. Odbicie ma to także w liczbie członków Stowarzyszenia – na początku było ich 50, obecnie Koło liczy 35 członków. 
Oczekując na otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zarząd Koła co roku organizuje dla swoich podopiecznych Mikołajki oraz Dzień Dziecka. Podczas organizowanych imprez może liczyć na pomoc mszańskiej służby maltańskiej, Stowarzyszenia Lama oraz wolontariuszy ze szkół ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej. Wielokrotnie imprezy te umilały przedszkolaki i uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Mszana Dolna. Trzeba wiedzieć, iż takie spotkania, wzbudzają radość i zachwyt u podopiecznych Stowarzyszenia. Przedstawienia wykonywane przez przedszkolaków i uczniów są dla osób niepełnosprawnych ogromną atrakcją. Imprezy te po części finansowane są ze środków PCPR oraz Urzędu Miasta. Nie można pominąć również darczyńców, którzy z dobrego serca wspierają Koło, których pomoc bardzo często jest permanentna. 
W każdym roku organizowany jest także wypoczynek letni dla członków Stowarzyszenia. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, PCPR, Wójta Gminy Mszana Dolna oraz Burmistrza Miasta Mszana Dolna udało się zorganizować kilkudniowe pobyty w Zembrzycy (2011), Leżajsku (2012) oraz Muszynie (2013), jak również jednodniowe wycieczki krajoznawcze do Zakopanego oraz Niedzicy. Pobyt podopiecznych bardzo często kończy się ich ogromnym wzruszeniem, co świadczy o tym, iż osoby te bardzo pragną wyjazdów, rozrywki – aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. 
W każdą środę osoby zaangażowane w działalność Koła pełnią dyżur, podczas którego nie tylko mogą poinformować o najbliższych planach Koła, przyjąć nowych członków, ale przede wszystkim udzielić informacji, porad dotyczących osób niepełnosprawnych – są to osoby, które od lat opiekują się niepełnosprawnym dzieckiem. Rodzice działający w Kole pragną bowiem wspierać inne rodziny, by były one w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt urodzenia dziecka z niepełnosprawnością i wspólne życie, a także przekształcać własny ból w gotowość niesienia pomocy innym.
Z żalem i smutkiem należy stwierdzić, iż obserwuje się coraz mniejsze zaangażowanie w działalność społeczną, nieodpłatną, czasochłonną biurokrację. Więcej rąk do pracy pozwoli na osiąganie większych efektów. Prosimy o zainteresowanie i większą aktywność – bo to co robimy to nasza wspólna sprawa.
Stowarzyszenie posiada własną stronę internetową(www.psouu.com), aczkolwiek brak czasu nie pozwala na jej częstą aktualizację.


W 2010 roku stowarzyszenie wpisane zostało do KRS, dzięki czemu uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Teraz mogą Państwo wesprzeć nasze działanie przekazując 1% podatku dochodowego na działalność pożytku publicznego.

KRS: 0000368692

 


 

red. Ewa Malec