z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Udział polskich sił zbrojnych w II wojnie światowej z uwzględnieniem walczących oddziałów Armii Krajowej"

05/11/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1385 razy

W dniu 4 listopada 2010 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zdjęć i pamiątek z okresu II wojny światowej pt; „Udział polskich sił zbrojnych w II wojnie światowej z uwzględnieniem walczących oddziałów Armii Krajowej".

Przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki ogromnemu zaangażowaniu pana Stanisława Pankowskiego – kapitana AK, pseud. „Żbik”, który był pomysłodawcą, inicjatorem i głównym „motorem” uroczystości oraz przy wsparciu Wójta Gminy pana Tadeusza Patality. Zdjęcia i eksponaty na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oddział w Bielsku – Białej oraz ze zbiorów prywatnych pana Stanisława Pankowskiego.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor ZPO w Rabie Niżnej, która powitała zebranych gości: przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z Wójtem Gminy – Panem Tadeuszem Patalitą na czele, przedstawicieli Rady Gminy Mszana Dolna, dyrektorów szkół gminnych, księdza proboszcza Mariana Krzystka, Żołnierzy Armii Krajowej – p. Stanisława Pankowskiego, p. Jana Dąmbrowskiego, bardzo licznie przybyłych gości z Bielska – Białej z przedstawicielami Rady Miasta Bielsko – Biała: Piotrem Kenigiem i Romanem Matyją, członków Koła Seniora przy Osiedlowym Centrum Kultury „Aleksander” w Bielsku – Białej z panem Marianem Gumułą – przewodniczącym Zarządu na czele, zespół artystyczny „Beskidzianki Plus” działający przy OCK z opiekunem p. Henrykiem Nalepą – prezesem Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, mieszkańców Raby Niżnej, nauczycieli i uczniów szkoły.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy – pan Tadeusz Patalita. Podziękował panu S. Pankowskiemu za inicjatywę i zaangażowanie w organizację wystawy, która – gromadząc fotosy oraz mnóstwo pamiątek pochodzących z okresu II wojny światowej – przybliża, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, czasy niezwykle trudne dla naszego narodu, bohaterstwo i męstwo naszych przodków, którzy walczyli i umierali za to, abyśmy my teraz mogli żyć w wolnej Polsce. Pamięć o tamtych czasach jest naszym obowiązkiem, bo – jak powiedział Norman Davis, historyk – „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.
W dalszej części zgromadzeni wysłuchali wspomnień pana Stanisława Pankowskiego, który w okresie II wojny światowej przebywał przez pewien czas w tych okolicach, należał do Oddziału „Adama” działającego pod Luboniem, brał udział w akcjach organizowanych przez partyzantów na terenie Mszany Dolnej i okolic.
Zespół artystyczny „Beskidzianki Plus” zaprezentował program artystyczny pt. „Bigos historyczny”, na który składały się piosenki partyzanckie oraz pieśni i wiersze patriotyczne z okresu od I wojny światowej po czasy współczesne. To swoista – śpiewająca lekcja historii. W pieśniach i poezji jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu. Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne problemy stały przed Polakami. Warto więc, zwłaszcza w tych listopadowych dniach, w przeddzień kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości, zwrócić się wdzięczną myślą ku naszym przodkom, wspomnieć, jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki, idei i marzeń wyłoniła się Polska.
Na zakończenie Wójt Gminy i Dyrektor Szkoły złożyli podziękowania osobom zaangażowanym w organizację wystawy oraz przekazali zaproszonym gościom pamiątki z pobytu w gościnnej Gminie Mszana Dolna. Po części oficjalnej był czas na wspólne oglądanie wystawy oraz „rozmowy przy stole”. Czas minął szybko i przyjemnie.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą skromną uroczystość. Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia wystawy, która pozostanie w ZPO w Rabie Niżnej do 10 listopada 2010 r.


/R. Jakubiak/

zobacz zdjęcia