z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Józefa Maria Aleksandrowicz - wieloletnia dyrektor szkoły w Kasinie Wielkiej


Urodziła się 7 lipca 1929r. w Słopnicach. Wczesne lata jej życia przypadły na okres wielkiego kryzysu gospodarczego w Polsce, który dotkliwe doświadczył lokalną społeczność. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności, rodzicom Józefy Marii Aleksandrowicz bardzo zależało na zapewnieniu córce dostępu do edukacji. Po ukończeniu gimnazjum kontynuowała naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Limanowej, w którym odkryła powołanie do zawodu nauczycielskiego. W latach 70. ukończyła wyższe studia zawodowe w Krakowie na kierunku filologia polska oraz nauczanie początkowe z wynikiem bardzo dobrym. Początkowo pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Jodłowniku, następnie w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kasinie Wielkiej, której Dyrektorem została w 1974r.

W pracy pedagogicznej wyróżniała się niezwykłą sumiennością, dużym zaangażowaniem oraz poświeceniem, dzięki czemu kierowana przez nią Szkoła osiągała wysokie wyniki dydaktyczno - wychowawcze. Szkoła była dla niej drugim domem. Z pasją organizowała jej życie, zabiegając o rozwój bazy lokalowej i dydaktycznej. Bardzo troszczyła się o losy wszystkich swoich uczniów, również absolwentów. Szczyciła się ich sukcesami, a gdy napotykali trudności, zawsze służyła cenną radą. Dla wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynali pracę w trudnym i odpowiedzialnym zawodzie nauczyciela była wzorem pedagoga. Pracowała w zespole samokształceniowym nauczycieli, systematycznie doskonaliła umiejętności pedagogiczne, a zdobytym doświadczeniem zawsze bardzo chętnie dzieliła się z młodymi pedagogami. Cieszyła się zaufaniem podopiecznych. Potrafiła dotrzeć do ich umysłów i serc, gdyż, mimo stawiania wysokich wymagań, zawsze pozostawała serdeczna, życzliwa i otwarta.

Była bardzo dobrym, pracowitym pedagogiem, wychowawcą wielu pokoleń Kasiny Wielkiej, Dyrektorem, który z pasją realizował swoją misję, ale także inicjatorem wielu przedsięwzięć, o czym świadczy praca społeczna na rzecz Małej Ojczyzny – Kasiny Wielkiej.

Była członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, uzyskała stopień harcmistrza i posiadała funkcję instruktora Związku Harcerstwa Polskiego, który wielokrotnie doceniał ją za sumienną pracę z harcerstwem oraz inspirowanie młodych pokoleń do działania. W latach 60. otrzymała z ZHP Odznakę „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, a w latach 70. Odznakę „Przyjaciel Dziecka”.

 Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej przyznano jej Nagrodę Kuratora Okręgu Szkolnego w Krakowie. W 1975r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za nienaganną pracę nauczycielską, natomiast dziesięć lat później – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za 30-letnią szczególnie wyróżniającą się pracę pedagogiczną.

Całe życie była wielkim społecznikiem i aktywnie angażowała się w życie Kasiny Wielkiej.

W dniu 2 października 2016r. Józefa Maria Aleksandrowicz odeszła od nas, przeżywszy 87 lat. Będzie żyła we wspomnieniach ludzi jako nauczyciel z powołania, pedagog wielokrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze, autorytet w dziedzinie oświaty, wielki społecznik oraz patriota. Była osobą bardzo ciepłą, życzliwą, pomocną, najukochańszą Mamą, Babcią i Teściową, która zawsze znajdowała czas dla drugiego człowieka. Pozostawiła w naszych sercach trwały i ciepły ślad, dzięki czemu pamięć o niej na zawsze pozostanie żywa.

Biografia opracowana przez  Katarzynę Klimek, wnuczkę Józefy.