z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

OSP Olszówka


 

      Wspólny cel, czyli obrona przed pożarem jednoczy 14 osobową grupę ludzi, która to w 1948 roku zakłada OSP w Olszówce.
Kolejne lata to rozwój działalności na rzecz społeczeństwa.
1951r. Jednostka otrzymała pierwszą motopompę wraz z osprzętem.
4.12.1951r. Strażacy wykazują swoją sprawność gasząc pożar nowo otrzymanym sprzętem.
1952r. Drużyna zajmuje czołowe miejsce na zawodach strażackich. Pierwsze zarobione pieniądze druhowie przeznaczają na zakup materiału i uszycie mundurów, by godnie reprezentować jednostkę. Czapki funduje proboszcz parafii. Sprzęt ppoż. jest garażowany w prywatnych pomieszczeniach.
1961r. Jednostka przechodzi reorganizację, zostaje powołany zarząd oraz naczelnik. W tym samym roku strażacy zdobywają pierwsze miejsce na zawodach powiatowych.
1976r. Uzyskanie lokalizacji pod budowę remizy, budowa mostu do działki gdzie w przyszłości stanie wymarzony przez strażaków budynek.
1978r. Powołanie komitetu budowy remizy, którego przewodniczącym został prezes Józef Macuga.
07.08.1980r. Rozpoczęcie budowy remizy.
1982r. Wrzesień - nowy samochód marki Żuk wjeżdża do świeżo wybudowanego garażu, z czego strażacy i mieszkańcy są bardzo dumni. ŻUK zastąpił wóz konny który służył jako środek transportu.
31.12.1982r. Pierwszy sylwester w coraz to piękniejszej remizie.
27.01.1983r. Na zebranie wiejskie można już zaprosić nawet posła, jest się już czym pochwalić.
07.10.1983r. Wielka żałoba. W wypadku ginie tragicznie Józef Macuga, prezes, przewodniczący budowy remizy i kościoła, wielki społecznik, będący wzorem do naśladowania.
Następne lata upływają na pracach wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz remizy. Jest to obiekt bardzo okazały, posiadający dużą salę widowiskową, pomieszczenia gospodarcze, sanitarne, zaplecze kuchenne oraz garaż na sprzęt ppoż. Budowa remizy była finansowana w znacznym stopniu przez PZU. Szereg prac wykonali strażacy i mieszkańcy społecznie. W nowej remizie zaczęto organizować zabawy taneczne, wynajmować salę na wesela, a także inne imprezy, więc stała się szybko centrum kulturalnym wsi.
1986r. Jednostka została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa.
1988r. Jubileusz 40 – lecie naszej jednostki oraz przekazanie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców wsi Olszówka.
1992r. Sąd Wojewódzki w Nowym Sączu rejestruje statut oraz wpisuje naszą jednostkę w rejestr Stowarzyszeń.
15.09.1993r. Wielka łuna nad Olszówką, spłonął drewniany kościółek z końca XVI wieku - chluba olszowian. Mimo sprawnej akcji nie udało się uratować tego bezcennego obiektu.
1998r. Jubileusz 50 – lecie jednostki, poświęcenie oraz przekazanie sztandaru jednostce.
2000r. Mieszkańcy wsi spełniają marzenie strażaków zakupując samochód marki "Magirus" z beczką na wodę o pojemności 2500 l oraz auto-pompą GBA 2,5/16.
Jednostka oprócz ćwiczeń, pokazów sprawnościowych, zdobywania czołowych miejsc w zawodach sportowo pożarniczych, udziału w akcjach, prowadzi działania prewencyjne i kulturalno - oświatowe.
2004r. Nasz pierwszy samochód odchodzi na emeryturę, zastępuje go kupiony ze środków gminy oraz mieszkańców wsi samochód marki [Magirus] GLBAM z beczką na wodę o pojemności 1500 l.
2005r. Włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Rozpoczęcie termomodernizacji remizy. Prace te zostały wykonane ze środków gminy oraz środków unijnych.
Środki finansowe na rozwój jednostki pochodzą z zabaw tanecznych, zbiórek ulicznych, sprzedaży kalendarzy, wynajmu sali i innych pomieszczeń, Urzędu Gminy oraz KSRG.
Stan uzbrojenia, wyszkolenia oraz działalność statutowa po przeprowadzonych kontrolach przez uprawnione do tego instytucje nie budzi zastrzeżeń.
Jednostka liczy 64-członków czynnych, w tym 5- kobiet, 9- członków honorowych, 6- członków wspierających oraz Młodzieżową Drużynę Pożarniczą żeńską i męską.

Święty Florianie miej nas w swej opiece.