z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Glisne


Wspaniałe widoki na panoramę Gorców i Beskidu Wyspowego, a także ich bliskość stwarzają możliwość ciekawych wycieczek turystycznych w lecie Pobliskie wzgórza stanowią doskonałe tereny do wędrówek narciarskich i nauki jazdy dla początkujących. Glisne posiada wybitne walory wypoczynkowe: zdrowy klimat, spokój, czyste powietrze i wodę z ujęć źródlanych Lubonia Wielkiego. W wiosce znajduje się pięknie wkomponowany w krajobraz Kościółek pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, a w pięknie wystrojonym drewnianym wnętrzu można obejrzeć m.in. drewnianą płaskorzeźbę "Ostatnia wieczerza" dłuta ludowego artysty oraz Kaplicę Matki Boskiej Fatimskiej. Cześć odbiera tutaj również Matka Boża Partyzantów, u której stóp 15 sierpnia każdego roku odbywa sie uroczystość religijno - patriotyczna poświęcona poległym i zmarłym członkom Oddziału Partyzanckiego AK "ADAMA".

 

 

 

Położenie

Glisne najmniejsza wieś Gminy Mszana Dolna jest uroczo położona wśród zalesionych wzgórz na przełęczy pomiędzy pasmem Lubonia Wielkiego, a Szczebla. Oddalona o 55 km od Krakowa, 5 km od Mszany Dolnej, a także w bezpiecznej odległości od traktów komunikacyjnych. Wieś rozlokowana głównie przy trasie z Mszany Dolnej do Tenczyna.

 

Historia

Historia miejscowości jest ściśle związana z historią szkoły. Budynek starej szkoły powstał w 1886r. Do założenia tej szkoły przyczynił się "Wielmożny Pan Albin Korytowski, który przybył z Prus i zakupił dobra Mszana Dolna. Ponieważ był obcokrajowcem musiał starać się o obywatelstwo austriackie". Otrzymał je w gminie Glisne. Gmina przyjęła go za obywatela, a ten chcąc zostawić po sobie pamiątkę zakupił kawałek ogrodu na roli kiecowej i postawił budynek , który przeznaczył na szkołę". Pierwszym nauczycielem był Pan Marcin Szewczyk. Najdłużej kierowali szkołą Państwo Franciszek i Stefania Pietrzakowie. Budynek szkoły przetrwał okres zaboru austriackiego, okres l wojny światowej, okres międzywojenny, II wojnę światową. Do dziś zachowały się z tych czasów dzienniki lekcyjne, księgi ocen, potwierdzające istnienie szkoły. Do 1989r. szkoła była placówką o stopniu organizacyjnym klas I-V. Uczniowie klas starszych zmuszeni byli uczęszczać do szkoły w Mszanie Dolnej. Od roku szkolnego 1989/90 dzięki staraniom dyrektora szkoły i rodziców, podniesiono stopień organizacyjny szkoły do klasy VIII. Wykonano wówczas wiele prac remontowych, adaptacyjnych , tak aby wygospodarować dodatkowe sale lekcyjne. Udało się to dzięki zaangażowaniu całej społeczności Glisnego, Ks. Proboszcza Józefa Karpierza, nauczycieli i uczniów. W ostatnim czasie, staraniem mieszkańców, pedagogów i władz samorządowych powstał nowy budynek szkoły. W nowej szkole są bardzo dobre warunki lokalowe w niczym nie przypominające trudnych w starej szkole. Piękne sale lekcyjne, sala gimnastyczna, toalety, korytarze, nowoczesne ogrzewanie, bieżąca woda, ekologiczna oczyszczalnia, to wszystko sprawia, że spełniły się marzenia dzieci Glisnego. W szkole pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, uczniowie mają możliwość uczenia się języków obcych: francuskiego, niemieckiego i angielskiego, rozwijania zainteresowań, gdyż nauczyciele szkoły prowadzą poza godzinami obowiązkowych zajęć koła zainteresowań.