z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Zespół Regionalny „Kasinianie – Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej


Początki    historii Zespołu   sięgają  1970 r. Po kilku latach prężnej działalności członków zespołu objęły opieką Zakopiańskie Zakłady Wzorcowe „Cepelia”.  Około 1978 r. zaczęły w Kasinie działać  dwa zespoły „Kasinianie"  i  "Zagórzanie”, które połączyły się w 1996 w jeden  pod nazwą  „Kasinianie – Zagórzanie”.

W ciągu tych wszystkich lat szeregi grupy zasila mnóstwo osób,  głównie mieszkańców Kasiny Wielkiej, ale także okolicznych miejscowości. Zamiłowanie do tradycji łączyło  i łączy  pokolenia: od wnuków do dziadków. Członkami zespołu są często całe rodziny.

Zmieniały się też kapele muzyków:  „Kasinianom” – przygrywała rodzinna kapela Lulków z prymistą i współzałożycielem Piotrem Lulkiem seniorem; „Zagórzanom”- min. kapela rodzinna Jurczaków z prymistą Józefem Jurczakiem oraz kapela Jana Pazdura. W 1996r., po połączeniu zespołów, grała kapela Lulków.

Obecnie w ramach Zespołu gra kapela w składzie Adam Rusnarczyk –prym, Mateusz Rusnarczyk – sekund, Andrzej Ciężadlik – bas.

W ciągu tych lat zespół prowadzili: Piotr Lulek – senior, Jan Fudala,  Józef Ceklarz, Józef Kubowicz,  Mieczysław  Cieciura, Józef Jurczak, Piotr Lulek – junior, Paweł Chrustek, Stanisław Chrustek. Obecnie zespół  prowadzi Andrzej Ciężadlik, a muzykę – Adam Rusnarczyk.

Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień min.: Złotej (1988), Srebrnej (1991) i Brązowej Ciupagi oraz Złotych Liści (1980, 1985) „Międzynarodowego  Festiwalu Folkloru Ziem Górskich” w Zakopanem, Złotych, Srebrnych i Brązowych Spinek Góralskich przeglądów „Karnawału Góralskiego” w  Bukowinie Tatrzańskiej, Złotych, Srebrnych i Brązowych Serc „Festiwalu Górali Polskich” w  Żywcu, a także laureatem żywieckich tzw. nagród regulaminowych i wyróżnień, laureatem „Spotkań Góralskich pod Jaworzyną” w Krynicy, laureatem XXI „Przepatrzowin Teatralnych” w Czarnym Dunajcu, laureatem „Beskidzkiej Podkówecki”, laureatem „Pogórzańskich Godów”  w Łużnej, a także wielokrotnym uczestnikiem  i zdobywcą nagród ”Limanowskiej Słazy”, laureatem „Nagrody im. Jerzego Obrzuta” (Zespół w 2009r., kapela w 2012r.).

„Kasinianie – Zagórzanie” koncertowali nie tylko w Polsce, ale także: dawnych Czechosłowacji, RFN i Jugosławii oraz   Danii, Francji, Rosji, na Węgrzech, w Belgii, Bułgarii, na Ukrainie, w Austrii, na Litwie, w Chorwacji, Słowacji i we Włoszech.

Zespół prezentował w swoich programach doroczne zwyczaje i obrzędy  górali zagórzańskich: „Wesele”, „Cepiny” „Dobranockę”, „Przenosiny”, „W karcmie”, „Na len, na konopie”, „Ograbek”,  „Oskubek”,  „Młockę”,  „Dziady śmigusie”, ”Wieczór andrzejkowy”, ” Na polanie, w lesie”, ”Przez to kasińsko wieś”, „Po kolędzie”, „Witacka stryka”, „U młodego pana w chołpie z rana” i inne.

Obecnie  Zespół funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Kasina Wielka przy  wsparciu finansowym Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Wszystkich, którym bliski jest rodzimy folklor zapraszamy na nasz profil  na Facebook’u :” Kasinianie – Zagórzanie Zespół”.

Kontakt z kierownikiem zespołu: 602 319 684, aciezadlik@op.pl

Elżbieta Ciężadlik

fot. Archiwum Zespołu „Kasinianie – Zagórzanie”