z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

OSP Raba Niżna


 

      W 1956 roku na zebraniu wiejskim, zwołanym przez ówczesnego sołtysa wsi, pana Andrzeja Stożka, w którym brał udział komendant Gminny OSP pan Stanisław Lipień, został powołany pierwszy Komendant OSP w Rabie Niżnej- Stanisław Kowalczyk.
W niedługim czasie przystąpiono do organizowania jednostki OSP. Zapisało się do niej 24 druhów czynnych i wielu wspierających. Po pół roku założenia jednostka otrzymała pompę ręczną. Gdy zmieniły się przepisy wybrano Zarząd, którego prezesem został Józef Masłowiec, a naczelnikiem Stanisław Kowalczyk. W tym czasie jednostka wzbogaciła się o syrenę alarmową, która zresztą służy strażakom do dziś, oraz wymieniono pompę ręczną na motopompę. Tymczasowo sprzęt ten składowano u pana Józefa Masłowca, jednak już od 1958 roku wydzierżawiono szopę od pani Anny Piekarczyk (oś Sochy), wyremontowano ją za drzewo, które strażacy dostali od gminy oraz przystosowano na potrzeby OSP- jako garaż dla pozyskanego wozu konnego i jako izbę (świetlicę) w której odbywały się festyny i zabawy.
Od roku 1958 Zarząd działał w składzie: prezes - Antoni Kaczmarczyk, naczelnik - Władysław Tatka, skarbnik - Michał Blecharczyk, sekretarz - Władysław Jugowicz, gospodarz - Stanisław Ślusarczyk. Następnie naczelnikiem został Stanisław Pitek i pełnił tę funkcję aż do roku 1995.
Mały garaż i izba szybko zrobiła się ciasna i rozpoczęto czynić starania o budowę własnego obiektu, gromadząc w różny sposób materiały, fundusze i pozyskując sponsorów. W 1979 roku przy dużym zaangażowaniu druhów oraz społeczności lokalnej, jak również i Gminy rozpoczęto budowę strażnicy. Już w 1981 roku zamknięto stan surowy obiektu, z tej okazji jednostce przyznano samochód bojowy marki „Żuk”. W 1983 roku obiekt został uroczyście oddany do użytku. Po roku odbyła się uroczystość przekazania sztandaru. Jednostka skutecznie gromadziła potrzebny sprzęt ratowniczy, również poprzez uczestnictwo w zawodach jak np. w 1982 roku w Kamienicy za zajęcie II miejsca na szczeblu wojewódzkim zdobyli motopompę.
W 1986 roku po rezygnacji Antoniego Kaczmarczyka, prezesem został Józef Potaczek i pełni tą funkcję po dzień dzisiejszy. W tym czasie została dobudowana część remizy (garaż i część sali weselnej).
W 1995 roku funkcję naczelnika objął Krzysztof Cieluszak i pełni ją do chwili obecnej.
1999 rok - zakupiono kolejny samochód marki „Mercedes”. Następnie, celem polepszenia warunków, przeprowadzono remont zaplecza gastronomicznego i sanitarnego.
2004 rok - zakupiono drugi samochód marki „Mercedes”.
Dzięki staraniom władz samorządowych została przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja budynku OSP w Rabie Niżnej. Środki pieniężne na ten cel uzyskano z NFOŚiGW w postaci dotacji oraz pożyczki.
W chwili obecnej można cieszyć się pięknym budynkiem Domu Strażaka.
W dniu 22 października 2006r. odbyły się uroczyste obchody 50-lecia OSP w Rabie Niżnej.