z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Ośrodek Edukacyjny GPN


Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego – multimedialna skarbnica wiedzy przyrodniczej

Pięknym zabytkiem staropolskiej architektury – z łamanym dachem, „wolimi oczami” okienek na poddaszu, wejściem ujętym w pion białych kolumn, wysokim przyziemiem z piaskowcowego ciosu - jest oficyna dworska. Znajduje się ona na terenie parku dworskiego hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej, będącego w zarządzie Gorczańskiego Parku Narodowego. To tutaj – dzięki prawie 2-milionowemu dofinansowaniu z funduszy europejskich - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 - powstał Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego.

Adaptacja zabytkowego obiektu na cele edukacyjne trwała prawie trzy lata i przyniosła imponujący efekt. Na parterze powstały: sale konferencyjna i warsztatowa; punkt informacji turystycznej oraz biblioteka z czytelnią, oferująca bogaty księgozbiór z pokaźnym zasobem przyrodniczych wydawnictw. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone w multimedialny sprzęt. Będą z tego korzystać mieszkańcy gorczańskich miejscowości oraz turyści, chętni do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych, warsztatach i wykładach. Uzupełnieniem wiedzy o Gorczańskim Parku Narodowym mogą być powstałe w ramach projektu filmy: 40-minutowa opowieść ukazująca bogactwo gorczańskiej przyrody oraz trzy krótkie filmy poruszające problemy ochrony górnoreglowych borów świerkowych, dużych drapieżników oraz roli martwych drzew w lesie.

Zaadaptowana na przyrodniczą ekspozycję piwnica oficyny to fantastyczne miejsce spotkania z fenomenem gorczańskiej przyrody. Kolejne aranżacje zapraszają do wędrówki, która rozpoczyna się w dolinie górskiego potoku i prowadzi przez buczynę karpacką, górnoreglowy bór świerkowy aż na polanę reglową pod Turbaczem. Dioramy pokazują najwspanialsze okazy gorczańskiej fauny i flory, a szczególną uwagę poświęcono ssakom drapieżnym. Stanowiska interaktywne, ścieżki dźwiękowe, aplikacje multimedialne, filmy, szerokie panoramy – pozwalają kontakt z gorczańską przyrodą przeżywać i chłonąć wszystkimi zmysłami. Można tu zobaczyć i usłyszeć, co dzieje się w sercu lasu, pod ziemią, w powietrzu, w wodzie, nawet pod korą i we wnętrzu martwego pnia. Bacówkowa aranżacja ukazuje kulturę pasterską gorczańskich hal i odkrywa tajniki wyrobu oscypków.

Szansa poznania i zachwycenia się osobliwością Gorców, jaką dają Ośrodek Edukacyjny i jego ekspozycja przyrodnicza, dostępna jest także dla osób z różnymi dysfunkcjami, m.in. dla niewidomych i niedowidzących.

Realizacja projektu pod tytułem „Adaptacja zabytkowego obiektu architektonicznego na Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z zagospodarowaniem edukacyjnym parku dworskiego w Porębie Wielkiej” pozwoliła jednocześnie na uzupełnienie w parku dworskim systemu ścieżek spacerowych, stworzenie zielonego bindaża i platformy widokowej. Czyni to parkowy teren zarazem ciekawostką turystyczną, atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji, jak też doskonałym zapleczem do prowadzenia edukacji w terenie.

Anna Szopińska

 

Gorczański Park Narodowy zaprasza na ekspozycję przyrodniczą

- w miesiącach listopad - kwiecień

od wtorku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych

w godz. 10:00 - 15:00 (ostatnie wejście o godz. 14:00)

- w miesiącach maj - październik

od wtorku do niedzieli, z wyjątkiem dni świątecznych

w godz. 10:00 - 16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:00)

 

W okresie epidemii ekspozycję można zwiedzać tylko indywidualnie, z audioprzewodnikiem.  Zwiedzający przebywa na ekspozycji we własnej maseczce, przed wejściem obowiązkowo dezynfekuje ręce płynem, który znajduje się w recepcji.

Zwiedzanie ekspozycji zajmuje ok. 1 godziny.

Obowiązuje limit wejść, tj. 15 osób, po 3 osoby w każdej z sal, wyjątkiem jest zwiedzanie w grupie rodzinnej. W związku z powyższym zwiedzający muszą brać pod uwagę konieczność oczekiwania na wejście.

W godz. 13.00-13.30 - przerwa techniczna na dezynfekcję audioprzewodników i elementów dotykowych wystawy.

Wejście na ekspozycję jest płatne:

Bilet normalny – 8 zł

Bilet ulgowy     – 4 zł

Opłat za wstęp nie pobiera się od dzieci poniżej 5 roku życia.

Do biletu ulgowego uprawnieni są:

- uczniowie i studenci

- emeryci i renciści

- żołnierze służby czynnej

- osoby niepełnosprawne

- członkowie rodziny wielodzietnej w rozumieniu ustawy z 5.12.2014 r. o Karcie Dużej Rodziny

(Dz.U. z 2014 r. poz. 1863) posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny.

 

Szczegółowa oferta edukacyjna GPN znajduje się na stronie internetowej: www.gorcepn.pl oraz w "Informatorze dla nauczycieli i organizatorów wycieczek edukacyjnych", który jest dostępny w Ośrodku Edukacyjnym GPN.

 

Adres: Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego

Poręba Wielka 4

34-735 Niedźwiedź, tel. 18 33 17 944