z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

SAMI SWOI - Kasinka Mała - Zagródce


Orkiestra Dęta SAMI SWOI
Grupowe muzykowanie na  przysiółku Kasinki Małej – Zagródce - sięga lat 70-tych ubiegłego stulecia, a jego kolebką była utalentowana muzycznie rodzina Nawarów. Najpierw było to przygrywanie na imieninach, chrzcinach i innych uroczystościach rodzinnych oraz dożynkach gminnych.

Kiedy w 1981r. na Zagródcu rozbudowano kaplicę i Msze święte zaczęto tam  regularnie odprawiać, pojawiła się potrzeba uświetniania większych uroczystości kościelnych tj. odpust, pasterka czy dożynki regionalne. Gdy wyrosło nowe pokolenie, a w nim sporo utalentowanych muzyków, zaczęła tworzyć się kilkunastoosobowa orkiestra (wtedy jeszcze grająca na różnorodnych instrumentach), a organizacją prób zajmował się obecny
prezes orkiestry, Józef Majkowski. Aby działalność amatorskiej orkiestry mogła odbywać  się w sposób bardziej zorganizowany, postanowiono założyć orkiestrę dętą. W składzie ”dętym” zespół wystąpił po raz pierwszy 15 sierpnia 2007r, na zorganizowanym przez siebie I Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej. Tę właśnie datę przyjęto jako początek Orkiestry Dętej ”Sami Swoi”.

Szkoleniem muzyków zajął się obecny kapelmistrz – dyrygent, Krzysztof Nawara. Pierwszy występ orkiestry poza swoim terenem to Uroczystość Religijno – Patriotyczna obchodzona co roku 15 sierpnia Glisnem. Orkiestra wystąpiła również w Kasinie Wielkiej na VI i VII Majówce Zagórzańskiej, w Kluczborku, w Żywocicach, Katowicach, w Szczawie. Mała tradycją zespołu jest coroczny udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Laskowej, gdzie SAMI SWOI zajęli II i III miejsce.
W 2011r. działalność orkiestry została sformalizowana – powołano Stowarzyszenie Zagródcańska Wspólnota Kulturalna Zagródcanie, do którego, oprócz orkiestry, włączona została działająca od 1999r. Schola JEDNOŚĆ. W roku 2011 orkiestra koncertowała poza granicami naszego kraju: na Placu Św. Piotra w Rzymie, na Monte Cassino. Rok później wystąpiła w Medugorie, potem w  Kętach, Częstochowie, Warszawie oraz w Sanktuarium w Świętej Lipce.
Obecnie orkiestra liczy 26-ciu członków; prawie wszyscy bez wykształcenia muzycznego (jest to zespół zupełnie amatorski). Jest najmniejszą w Gminie Mszana Dolna orkiestrą.


www.zagrodcanie.org