Ks. prof. dr hab. Władysław Majkowski

Ks. W. Majkowski urodził się dnia 09.05 1944 r. w Kasince Małej. Tam ukończył sześć klas szkoły podstawowej. Do klasy siódmej chodził do Węglówki, ponieważ w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej nie było w owym czasie siódmej klasy. Po ukończeniu edukacji podstawowej wstąpił do niższego Seminarium Księży Sercanów w Stadnikach. W 1962 r. zdał maturę eksternistyczną w IX Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Hucie, następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Sercanów w Krakowie i Stadnikach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1968 r.
Po święceniach kapłańskich ks. Majkowski przez cztery lata pracował w duszpasterstwie w Krakowie i Staniątkach. W 1972 r. rozpoczął studia specjalistyczne (socjologia) na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Stopień magistra socjologii uzyskał w 1975 r., a rok później stopień magistra filozofii na Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. Po studiach w Rzymie ks. Majkowski kontynuował w latach 1976-1982 swoją edukację w Stanach Zjednoczonych na Loyola University w Chicago. Tam też w 1982 r. uzyskał stopień doktora socjologii (PhD) na podstawie odbytych studiów i pracy doktorskiej: Marx’ Theory of Social Classes in View of the Polish Workers’ Movement after World. War II.
Po Powrocie do Polski ks. Majkowski podjął wykłady w Instytucie Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie – obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Habilitował się na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt. Czynniki dezintegracji współczesnej rodziny polskiej. Od 2001 r. Ks. Majkowski jest dyrektorem Instytutu Socjologii UKSW.
Ks. Majkowski jest autorem lub współautorem wielu publikacji, książkowych a między innymi publikacji: People’s Poland: Patterns of Social Inequality and Coflict, autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych w języku polskim, angielskim i włoskim, popularno-naukowych, haseł w słownikach, brał udział w kilkudziesięciu sympozjach nuakowych krajowych i zagranicznych; wypromował 150 magistrów, 7 doktorów, robił recenzje szeregu prac i dorobku naukowego dla habilitujących się oraz przygotowywał recenzje wydawnicze.
W swoich kazaniach, zwłaszcza w rodzinnej wiosce, ks. Majkowski bardzo ostro krytykował władze komunistyczne za bak wolności, fałszowanie historii Polski, sowietyzację społeczeństwa i kultury polskiej, za stan wojenny… Obecnie dotyka nowych problemów: pijaństwa, przestępstw, niesprawiedliwości społecznej, korupcji, zeświecczenia… W ramach działalności społecznej ks. W. Majkowski założył w Warszawie akademik dla potrzebujących studentów.

Źródło fot. www.zyciezakonne.pl