z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Ks. prof. dr hab. Władysław Majkowski


Ks. W. Majkowski urodził się dnia 09.05 1944 r. w Kasince Małej. Tam ukończył sześć klas szkoły podstawowej. Do klasy siódmej chodził do Węglówki, ponieważ w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej nie było w owym czasie siódmej klasy. Po ukończeniu edukacji podstawowej wstąpił do niższego Seminarium Księży Sercanów w Stadnikach. W 1962 r. zdał maturę eksternistyczną w IX Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Hucie, następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Sercanów w Krakowie i Stadnikach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1968 r.
Po święceniach kapłańskich ks. Majkowski przez cztery lata pracował w duszpasterstwie w Krakowie i Staniątkach. W 1972 r. rozpoczął studia specjalistyczne (socjologia) na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Stopień magistra socjologii uzyskał w 1975 r., a rok później stopień magistra filozofii na Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. Po studiach w Rzymie ks. Majkowski kontynuował w latach 1976-1982 swoją edukację w Stanach Zjednoczonych na Loyola University w Chicago. Tam też w 1982 r. uzyskał stopień doktora socjologii (PhD) na podstawie odbytych studiów i pracy doktorskiej: Marx’ Theory of Social Classes in View of the Polish Workers’ Movement after World. War II.
Po Powrocie do Polski ks. Majkowski podjął wykłady w Instytucie Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie – obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Habilitował się na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt. Czynniki dezintegracji współczesnej rodziny polskiej. Od 2001 r. Ks. Majkowski jest dyrektorem Instytutu Socjologii UKSW.
Ks. Majkowski jest autorem lub współautorem wielu publikacji, książkowych a między innymi publikacji: People’s Poland: Patterns of Social Inequality and Coflict, autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych w języku polskim, angielskim i włoskim, popularno-naukowych, haseł w słownikach, brał udział w kilkudziesięciu sympozjach nuakowych krajowych i zagranicznych; wypromował 150 magistrów, 7 doktorów, robił recenzje szeregu prac i dorobku naukowego dla habilitujących się oraz przygotowywał recenzje wydawnicze.
W swoich kazaniach, zwłaszcza w rodzinnej wiosce, ks. Majkowski bardzo ostro krytykował władze komunistyczne za bak wolności, fałszowanie historii Polski, sowietyzację społeczeństwa i kultury polskiej, za stan wojenny… Obecnie dotyka nowych problemów: pijaństwa, przestępstw, niesprawiedliwości społecznej, korupcji, zeświecczenia… W ramach działalności społecznej ks. W. Majkowski założył w Warszawie akademik dla potrzebujących studentów.

Źródło fot. www.zyciezakonne.pl