z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Płonka Stefan


Płonka Stefan

Urodził się 7 sierpnia 1908 roku w Mszanie Dolnej; zmarł 26 listopada 1980 roku.

Jego ojciec, Wojciech Płonka, zginął w czasie I Wojny Światowej (wcielony do armii austriackiej). Stefan dorastał z siostrą w Mszanie Dolnej, wychowywany przez matkę.  Jako kilkunastoletni mężczyzna podjął naukę w zawodzie szewskim u majstra P. Janiego, przy ul. Starowiejskiej 510. Po egzaminie czeladniczym założył własny zakład szewski. W późniejszym okresie zdobył z wyróżnieniem „Dyplom Mistrzowski”.  Miał duże umiejętności manualne w wykonywaniu skórzanego obuwia wysokiej jakości.

W 1938 roku zawarł związek małżeński w Krakowie, w dzielnicy Kazimierz, z Antoniną z d. Budziaszek. Wynajął w Mszanie Dolnej mieszkanie u żony swojego mistrza, P. Janiny Sech. Wykorzystał lokal na prywatny zakład, który działał pod szyldem „Pracownia Obuwia” Płonka Stefan – Starowiejska 510.

Wybuch II Wojny Światowej przerwał stałą pracę. We wrześniu 1939 roku w Krakowie, gdzie chwilowo przebywał, został raniony odłamkiem broni w czasie nalotów niemieckich. Cudem przeżył.

Trudny okres okupacji przetrwał wykonując usługi szewskie; zapłatą za nie była mąka, ziemniaki itp.

Częstym gościem w zakładzie Stefana Płonki była hrabina Maria Krasińska oraz siostry zakonne zamawiające wyroby dla siebie.

W styczniu 1945 roku zakończyła się II Wojna Światowa. Dawało to nadzieję na normalność pracy. Trwało to jednak krótko, ponieważ przepisy Urzędu Skarbowego w Limanowej poprzez „domiary” – wysokie podatki niemożliwe do zapłacenia - spowodowały zlikwidowanie prywatnego zakładu szewskiego. Zakład został upaństwowiony, a Stefan Płonka z właściciela stał się pracownikiem.

Założył w Mszanie Dolnej „Spółdzielnię Szewców i Cholewkarzy” – dawało to zatrudnienie wielu mieszkańcom. Później zakład zmienił nazwę na „Wielobranżowa Spółdzielnia Usługowa” w Mszanie Dolnej. Stefan Płonka został jej społecznym prezesem. Wiele lat pracował społecznie: był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Mszanie Dolnej oraz Członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej.

Wychował i wykształcił troje dzieci: Eugenię, Barbarę i Zygmunta.

Eugenia Chądzińska (córka)
Fotografia pochodzi ze zbiorów rodzinnych Anny Knapczyk

(Stefan Płonka przemawia podczas szkolenia zorganizowanego przez Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej)