Kowalik Marian – wychowawca, społecznik

Urodzony w 1938 roku w Barcicach Dolnych koło Starego Sącza. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Starym Sączu, Studium Nauczycielskiego w Krakowie - wychowanie plastyczne i zajęcia praktyczno - techniczne, pedagogiki kulturalno - oświatowej Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.
Od 1959 do 1978 roku nauczyciel Szkoły Podstawowej w Olszówce, a od 1978 do 1987 roku dyrektor w/w szkoły. Na stałe osiedlił się w Olszówce i bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i gospodarczym wioski i gminy Mszana Dolna.
Przez wiele lat prowadził chór szkolny, kółko plastyczne, zespoły akordeonistów i mandolinistów.
To wielki społecznik i animator ruchu kulturalnego. ,W 1962 roku założył dziecięcy zespół regionalny “Mali Olszowianie”, a w 1964 roku założyl dorosły zespół “Olszowianie”. Obydwa zespoły prezentowały folklor Zagórzan; zdobywały wiele nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach, m. in. na Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, na "Limanowskiej Słazie". Za swoją pracę artystyczną Minister Kultury i Sztuki uhonorował je swoim dyplomem.

Marian Kowalik był równiez założycielem teatru lalek “Bąbelek”, który wygrywał nagrody w konkursach powiatowych, wojewódzkich i krajowych (m. in. w Puławach i Poznaniu). To równiez założyciel muzeum regionalnego w Olszówce, do którego zebrał ponad 200 rekwizytów stanowiących świadectwo kultury materialnej miejscowej ludności.
W latach 1962 - 1984 był opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej w Olszówce. Spółdzielnia zajmowała czołowe miejsca w konkursach krajowych i wojewódzkich. W 1968 roku gościła przedstawicieli Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (z lordem Taylor of Gryfe ze Szkocji).Za wybitne osiągnięcia w pracy dla rozwoju spółdzielczości otrzymał odznakę “Zasłużony Działacz Spółdzielczości CZSR".
Marian Kowalik był Członkiem Rady PZGS w Limanowej, Członkiem Prezydium Rady WZGS w Nowym Sączu, Przewodniczącym Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni SCH w Mszanie Dolnej, Dyrektorem Prac Pozaszkolnych w Mszanie Dolnej i Dyrektorem Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.
Za swoją pracę odznaczony w 1978 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2007 roku odznaczony odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Zmarł 27 kwietnia 2021 roku.
Bibliografia: Materiały własne
fot. Archiwum rodzinne Mariana Kowalika.