z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Kowalik Marian – wychowawca, społecznik


Urodzony w 1938 roku w Barcicach Dolnych koło Starego Sącza. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Starym Sączu, Studium Nauczycielskiego w Krakowie - wychowanie plastyczne i zajęcia praktyczno - techniczne, pedagogiki kulturalno - oświatowej Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.
Od 1959 do 1978 roku nauczyciel Szkoły Podstawowej w Olszówce, a od 1978 do 1987 roku dyrektor w/w szkoły. Na stałe osiedlił się w Olszówce i bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i gospodarczym wioski i gminy Mszana Dolna.
Przez wiele lat prowadził chór szkolny, kółko plastyczne, zespoły akordeonistów i mandolinistów.
To wielki społecznik i animator ruchu kulturalnego. ,W 1962 roku założył dziecięcy zespół regionalny “Mali Olszowianie”, a w 1964 roku założyl dorosły zespół “Olszowianie”. Obydwa zespoły prezentowały folklor Zagórzan; zdobywały wiele nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach, m. in. na Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, na "Limanowskiej Słazie". Za swoją pracę artystyczną Minister Kultury i Sztuki uhonorował je swoim dyplomem.

Marian Kowalik był równiez założycielem teatru lalek “Bąbelek”, który wygrywał nagrody w konkursach powiatowych, wojewódzkich i krajowych (m. in. w Puławach i Poznaniu). To równiez założyciel muzeum regionalnego w Olszówce, do którego zebrał ponad 200 rekwizytów stanowiących świadectwo kultury materialnej miejscowej ludności.
W latach 1962 - 1984 był opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej w Olszówce. Spółdzielnia zajmowała czołowe miejsca w konkursach krajowych i wojewódzkich. W 1968 roku gościła przedstawicieli Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (z lordem Taylor of Gryfe ze Szkocji).Za wybitne osiągnięcia w pracy dla rozwoju spółdzielczości otrzymał odznakę “Zasłużony Działacz Spółdzielczości CZSR".
Marian Kowalik był Członkiem Rady PZGS w Limanowej, Członkiem Prezydium Rady WZGS w Nowym Sączu, Przewodniczącym Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni SCH w Mszanie Dolnej, Dyrektorem Prac Pozaszkolnych w Mszanie Dolnej i Dyrektorem Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.
Za swoją pracę odznaczony w 1978 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2007 roku odznaczony odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Zmarł 27 kwietnia 2021 roku.
Bibliografia: Materiały własne  
fot. Archiwum rodzinne Mariana Kowalika.