z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Władysław Trybus - społecznik i działacz ludowy


W dniu 19 maja 2014 roku w wieku 94 lat zmarł w Łętowem Władysław Trybus – społecznik i działacz ludowy.

Władysław Trybus urodził się 30 czerwca 1920 roku w Łętowem. Już od szkoły związał swoje losy z ruchem ludowym. W 1938 roku wstąpił do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, a następnie do PSL-u i ZSL-u.
W czasie II wojny światowej działał w konspiracyjnym ruchu oporu ZWZ, a potem w ugrupowaniu Batalionów Chłopskich pod pseudonimem „Sęp”. Po wojnie, po zawarciu związku małżeńskiego z Józefą Węglarz prowadził w Łętowem wzorowe duże gospodarstwo rolne ze specjalizacją hodowla owiec.

Rodzina była jego oczkiem w głowie. Dochował się czterech synów i trzech córek. Oprócz pracy na roli jego prawdziwą pasją była działalność społeczna.  Inicjował wiele czynów społecznych, otwierał mieszkańcom Łętowego, Mszany Górnej, Lubomierza, Szczawy przysłowiowe „okno na świat”. Organizował roboty związane z elektryfikacją, budową dróg, zaopatrzenia wsi w wodę. Z jego inicjatywy między innymi została wybudowana droga Mszana Dolna – Lubomierz – Szczawa, czy droga Mszana Dolna – Łętowe – Wilczyce.

Aktywnie działał w ruchu ludowym pełniąc wiele funkcji w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, m.innymi W-ce Prezesa Powiatowego i Wojewódzkiego Komitetu ZSL, Członka Naczelnego Komitetu ZSL. Udzielał się  również w pracy społecznej w spółdzielczości i związkach branżowych rolników. W latach 1966-1993 był Prezesem Zarządu Wojewódzkiego a następnie Prezesem Głównego Zrzeszenia Hodowców Owiec.

W 1969 roku został wybrany na posła do Sejmu z okręgu powiatu Nowy Sącz, Limanowa, Nowy Targ i Zakopane. Funkcję posła na Sejm sprawował przez trzy kadencje od 1969 roku do 1980 roku. W czasie pracy w Sejmie aktywnie działał w Komisji Rolnictwa. Miał swój udział w uregulowaniu stanu prawnego gospodarstw rolnych w Polsce i uchwaleniu w dniu 26 października 1971 roku ustawy o uwłaszczeniu rolników. Dzięki tej ustawie rolnicy nabyli na wyłączną własność użytkowane przez nich gospodarstwa rolne. W latach 1980-1984 był radnym, następnie  w latach 1984-1988 Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Nowym Sączu.

Władysław Trybus nie zapominał o swojej wiosce Łętowe, gdzie z jego inicjatywy wybudowano m. innymi szkołę, dom strażaka, drogi.
Kolejną jego pasją było pszczelarstwo. Prowadził wzorową pasiekę w Łętowem. Był aktywnym Członkiem Koła Pszczelarzy w Mszanie Dolnej i Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu. Przyczynił się walnie do powstania Domu Pszczelarza w Mszanie Dolnej.
- Zmarły Władysław Trybus dobrze zapisał się w historii naszej Małej Ojczyzny Często w swojej pracy wzorował się na swoim mistrzu Premierze Wincentym Witosie, dlatego śmiało można go nazwać „Witosem” Ziemi Zagórzańskiej - mówią członkowie Zarządu Miejsko Gminnego PSL w Mszanie Dolnej - Pozostanie w naszej pamięci na zawsze jako przyjaciel oraz dobry i  uczynny człowiek, który wspierał innych w potrzebie.

(Biografia za www.limanowa.in)