z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

OSP Mszana Górna


 

        W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku mieszkańcy miejscowości Mszana Górna, widząc potrzebę utworzenia oddziału, który chroniłby ich przed pożarami, coraz częściej podnosili tą kwestię na zebraniach wiejskich i sąsiedzkich spotkaniach. Dominowała bowiem wówczas zabudowa drewniana. Kilka pożarów, mających miejsce na terenie wsi przesądziło sprawę i ostatecznie w 1956r. powstała OSP w Mszanie Górnej. Do jej założycieli należeli: Stanisław Kaczmarczyk, Józef Dziedzina, Jan Woźniak, Władysław Rapacz, Władysław Kozyra, Jan Jarosz, Józef Węglarz oraz Stanisław Lipień z Kasinki Małej i Mieczysław Gwiazdowicz z Limanowej.
Pierwszym prezesem został druh Jan Woźniak z osiedla Fligi. W jego prywatnych pomieszczeniach przechowywano sprzęt, którym dysponowała jednostka. Stanowiły ją pompa ręczna i kilka węży. Na naczelnika natomiast wybrano druha Jana Kamińskiego z osiedla Romasy. W niedługim czasie pozyskano wóz konny i motopompę o wydajności 200 l/min, przywiezioną na saniach z Komendy Powiatowej w Limanowej, przez druhów z tej jednostki.
W 1960r. nastąpiła zmiana naczelnika, którym został druh Franciszek Węglarz. Z kolei stanowisko prezesa objął druh Józef Dziedzina z osiedla Polaki. Przeniesiono również siedzibę jednostki do pomieszczeń państwa Świerk z osiedla Węglarze Górne. W spichlerzu na dole mieścił się garaż, a w górnej części znajdowały się sala i poddasze na którym suszono węże.
W 1963r. wybrano druha Józefa Kuczaja na naczelnika jednostki, która to zaczęła się powoli rozwijać. Strażacy z wielkim zapałem organizowali festyny na wolnym powietrzu oraz zabawy taneczne w mieszkaniach prywatnych i szkole podstawowej na osiedlu Fligi.
Równolegle działała też orkiestra dęta. W początkowym okresie muzycy z Mszany Górnej grali pod szyldem orkiestry z Mszany Dolnej, jednak pan Stanisław Dawiec, widząc ich ogromne zaangażowanie, zdecydował o utworzeniu samodzielnej orkiestry. Najpierw nie posiadała ona własnego lokum, więc próby odbywały się w domu pana Dawca, jej pierwszego kapelmistrza.
Z upływem czasu coraz częściej powracał pomysł budowy własnej remizy, w której byłyby pomieszczenia na nowocześniejszy sprzęt przeciwpożarowy oraz na próby orkiestry. Początkowo kupiono działkę od pana Kazimierza Kałuży i powoli zaczęto gromadzić materiały budowlane. Budowę strażnicy zaczęto w 1975r., a oddano ją do użytku w 1980r. Wówczas też jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Limanowej samochód marki „ Żuk”, a pierwszym kierowcą został druh Stanisław Jania. Okazały budynek i nowe auto były przyczynami radości i dumy społeczeństwa Mszana Górnej i jednostki OSP.
W nowej remizie zaczęto organizować zabawy taneczne dla mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości oraz wynajmować salę na wesela. Odbywały się w niej także różne inne imprezy, więc stała się szybko centrum życia kulturalnego wsi. W strażnicy znalazły się też pomieszczenia dla orkiestry dętej, a tym samym zakończyła się jej wędrówka po domach prywatnych.
Po druhu Józefie Dziedzinie prezesurę przejął Stanisław Jania, a po nim kolejno: Jan Kamiński i Adam Dawiec. W miejsce Józefa Kuczaja naczelnikiem został Józef Kamiński. Po rezygnacji Adama Dawca z funkcji prezesa, ponownie wybrano na to stanowisko druha Stanisława Janię. W tym okresie rozbudowano remizę, powiększając ją o jeden garaż oraz przebudowano salę na poddaszu. Uporządkowano również teren wokół budynku.
1 czerwca 1999r. Urząd Gminy w Mszanie Dolnej zakupił dla naszej jednostki samochód marki „Magirus”, zaś 9 grudnia 2000r. za własne środki uzyskane ze sprzedaży gromadzkiego drzewa, jednostka wzbogaciła się o samochód marki „Mercedes Sprinter”. Pojazdy te służą nam do tej pory i sprawdzają się w każdej sytuacji bez zarzutu. Są one wspaniałą wizytówką naszej jednostki, która od 28 marca 2001r. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W styczniu 2006r. nasza jednostka otrzymała z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie samochód marki „VW-T4” z wyposażeniem do ratownictwa drogowego.
Na walnym zebraniu w 2001r. wybrano nowy zarząd. Prezesem został druh Stanisław Kuczaj, a naczelnikiem druh Krzysztof Rusnak. Funkcję kapelmistrza od 1989r. pełni druh Michał Mysza.