Lulek Piotr senior - muzyk

Urodził się w wielodzietnej rodzinie chłopskiej 1.01.1916 r. w Kasinie Wielkiej. Od dziecinnych lat przejawiał zainteresowanie muzyką. W wieku 9 lat wykonał własnoręcznie tzw. „oktobkę”, to znaczy skrzypce. Podpatrywał i wysłuchiwał muzyków grających na weselach i potańcówkach ucząc się gry samodzielnie. W czasie nauki w szkole powszechnej pobierał naukę gry na skrzypcach od ówczesnego kierownika szkoły, E. Pawłowskiego.

W wieku 14 lat grał już jako prymista na weselu, ze słynną w tym rejonie muzyką Solarzy, zarabiając na swoje utrzymanie i częściowo na utrzymanie rodziny. W 1932 roku powstała w Kasinie Wielkiej orkiestra dęta - Piotr bardzo zaangował się w jej założenie. Za zarobione na weselach pieniądze utrzymywał kapelmistrza. Na wiosnę 1939 roku został powołany do wojska. Odbywając służbę w Kołomyi  (wojna zastała go w wojsku) wziął udział w obronie Lwowa. Tam dostał się do niewoli rosyjskiej. Udao mu się z niej uciec; uciekając z niewoli szukał swojej jednostki i dostał się do niewoli niemieckiej. Szczęśliwym trafem udało mu sie uciec z transportu niemieckiego. Wtedyu powrócił do rodzinnej miejscowości. W czasie okupacji pracował przymusowo w kamieniołomach. Na prośbę miejscowego proboszcza na nowo zorganiował orkiestrę dętą - w 1944 roku orkiestra zagrała po przerwie na Święta Wielkanocne. Od tego czasu prowadził w Kasinie Wielkiej orkiestrę przez 50 lat jako kapelmistrz i nauczyciel. W 1970 roku był również założycielem zespołu regionalnego "Kasinianie" - jako prymista i kierownik kapeli był w nim kopalnią wiedzy na temat dawnej muzyki, zwyczajów, tańców i obrzędów związanych z tradycją Górali Zagórzańskich. Prawie 20 lat prowadził rodzinną kapelę regionalną Lulków, która kultywowała i kultywuje tradycje zagórzańskie, wiernie odtwarzając stare melodie. Posiadał dwie miłości: pierwsza to muzyka, a druga to stolarstwo (nie zapominając przy tym o swojej rodzinie).
Za swoją działalność w 2007r. odznaczony medalem "Za Zasługi dla Gminy Mszana Dolna".
Zmarł 19 września 2013 roku, w wieku 96 lat.

Bibliografia: Materiały własne
fot. archiwum rodziny Lulków

Kapela rodziny Lulków na Limanowskiej Słazie

Kapela Zespołu Regionalnego Kasinianie w początkach jego istnienia

Piotr Lukek z wnukiem Adamem

Piotr Lulek z kapelą

Występ w Muzeum Orkana w Rabce

Piotr Lulek z Kapelą rodzinną

Kapela rodzinna

Piotr Lulek - założyciel Zespołu Regionalnego Kasinianie - Zagórzanie podczas uroczystości 35 - lecia zespołu

Piotr Lulek odznaczony medalem "Za Zasługi dla Gminy Mszana Dolna", maj 2007r.