z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Autorska galeria sztuki wybitnego zagórzańskiego artysty - Stanisława DOBROWOLSKIEGO „HOŁD KARPATOM”


Lokalizacja: Kasina Wielka, oś. Wydarte (przy drodze Mszana Dolna – Limanowa)

 

Zwiedzanie: po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z pracownikami Urzędu Gminy Mszana Dolna, tel. 18/3310009 wew. 504

 

 

Na tzw. „Wydartem” w Kasinie Wielkiej – otwarta została 21 maja 1999 r. – staraniem wybitnego zagórzańskiego artysty-rzeźbiarza – Stanisława DOBROWOLSKIEGO – jego niezwykle ciekawa galeria rzeźby p.n. „Hołd Karpatom”, stanowiąca istotny dorobek artystyczny oraz znaczący przyczynek do zagórzańskiego dziedzictwa kulturowego.
„Rzeźby sąsiadują w galerii z freskami na ścianach. Zwracają uwagę napisy: „Hołd Karpatom”, „Tobie polsko”. Twórczość S. Dobrowolskiego łączy nowoczesność formy z tradycją. Proste uderzenia dłuta lub siekiery mają nawiązywać do surowości krajobrazu. Najulubieńsza praca artysty nosi tytuł: „Partyzanci”. Obok stoją: „Tęsknota bezkresna”, „Kwiaty życia”, „Zmarła Skała”. W sąsiednim pomieszczeniu wyeksponowano liczne obrazy, jak: „Boginie Karpat”, „Królowa Beskidów” czy „Sielanka Zbójnicka”.

Andrzej Matuszczyk „Beskid Wyspowy, Przewodnik”.

 

Opis: „Stanisław Dobrowolski przywędrował w swoje rodzinne strony (…) po ukończeniu wydziału rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i kilkuletniej  pracy w Pracowniach Konserwacji Zabytków oraz Filmie Animowanym. Miasto było mu zawsze obce, wybrał więc niewielka polanę pod lasem, gdzie poświstując groźnie, przelatują górskie wiatry i kłębią się niespokojne śnieżyce.  Sam naprawił niewielki domek, zakupiony za warszawskie oszczędności. Dziś w jego pracowni pełno dziwnych, rzeźbionych w drzewie figur, wielkich korzeni drzew i starych, powyginanych pni, które przy pomocy sąsiadów znosi z wysokich szczytów Śnieżnicy i Ćwilinu.

Obok pracowni (…) galeria, w której artysta prezentuje swoje prace (…). Drewniane rzeźby, malunki na tekturze i szkle, zbójnicy w wysokich czerwonych czapkach, znów pojawią się na tle zielonych gór, po których w sobotę błądzić będzie echo ludowych śpiewek (…).”

„W pracowni >na Wydartem<”, Andrzej Warzecha, Dziennik Polski nr 25 z dnia 3-5.VI.1977r.

 

„Dom Dobrowolskiego na Wydartem w Kasinie Wielkiej ma interesujący profil architektoniczny, chociaż w jednej części jest drewniany, a w drugiej, nie wykończonej, murowany. Tu w zamyśle gospodarza ma być wymarzona, wyśniona na gorczańskim kamieniu – galeria, muzeum, pracownia (obecnie urządzona wg pomysłu artysty istniejąca galeria – przyp. red. strony www.mszana.pl). Czekają (…) stłoczone (…), potężne, drewniane rzeźby „Madonna Przyrody”, „Partyzanci”, „Tragizm przyrody”, „Ojczyzna”, „Jednotwarzowy Światowid”, „Kwiat wojny”… (…)

W starej kuchni obok właściwe mieszkanie Dobrowolskiego. Na świętym kuchennym stole jest wszystko do życia z dnia na dzień, bez wyróżniania jakiejś tam niedzieli, czy porządkującego sprzątania…

Na ścianach charakterystyczne obrazy Dobrowolskiego (…). Patrzę na ostro malowanego „Władcę gór”, „Madonnę Zbójnicką” i jej siostry „Madonny Karpackie” i myślę sobie, iż jeszcze są tacy  nie pachnący dezodorantem , z połamanymi paznokciami i z siekierą wbitą do pniaka przed wejściem do domu…”.

„Portret artysty z drzazgami samotności”, Elżbieta Biela, Gazeta Krakowska, 12 lipca 1995r.

W odległości ok. 2 km od Galerii znajdują się dwa pomniki autorstwa Stanisława Dobrowolskiego: na przełęczy Gruszowiec oraz na przysiółku „Na Mogile” w Kasinie Wielkiej.

 

 

Biografia Stanisława Dobrowolskiego: http://www.mszana.pl/nasza-gmina/ludzie-ziemi-zagorzanskiej/dobrowolski-stanisaw-8211-artysta-rzebiarz-i-malarz.html

 

 

fot. Bogdan Skrzekut