z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Rabianie” w Portugalii

09/11/2015, dodał: Magda Polańska czytano: 4506 razy
Przedstawiciele Zespołu Regionalnego „Rabianie” z Raby Niżnej mieli okazję uczestniczyć w wymianie młodzieżowej w ramach programu Erasmus+ w Portugalii.

Projekt wymiany pozwolił nam, Polakom, na spędzenie niezapomnianych chwil pośród młodych ludzi z Portugalii, Czech, Rumunii, Włoch, Turcji, Litwy i Łotwy – wrażeniami z pobytu na Półwyspie Iberyjskim dzielą się uczestnicy wyjazdu. Do Portugalii polecieliśmy na zaproszenie CDCFA- Centro de Desporto e Cultura, które ma siedzibę w uroczej miejscowości Fornos de Algodres. Tam właśnie, w „Palace Hotel & Spa- Termas de São Miguel” ****, uczestniczyliśmy w programie wymiany „Follow me”, która przewidywała integrację w różnych wymiarach - społecznym, kulturowym, językowym. Tematem nadrzędnym był sport i jego wpływ na rozwój osobisty uczestników, a obowiązującym językiem -  język angielski. W czasie pobytu w Portugalii udało nam się zobaczyć Ocean Atlantycki, zamek Queijo oraz nabrzeże w Porto, chodziliśmy wąskimi, brukowanymi uliczkami Fornos de Algodres, wzdłuż których rosły drzewa pomarańczy, cytryn, limonek, kiwi, oliwek. Odwiedziliśmy także tamtejszą bibliotekę, klub karate, miejscowy stadion sportowy.

Program wymiany młodzieżowej był bogaty  w zajęcia grupowe, w czasie których ich uczestnicy przełamywali „blokadę” językową wspólnie pracując nad powierzonym zadaniem. Codziennie przed zajęciami,  grupy z poszczególnych krajów przygotowywały porcję zabaw, gier ruchowych, które zapewnić miały dawkę humoru i energii do dalszych wspólnych działań. Każdy dzień kończył się ewaluacją działań oraz wieczorem, w czasie którego grupy z każdego kraju miały okazję zaprezentować swoją ojczyznę, region i jego kulturę, organizację.
Pobyt w Portugalii zaowocował nie tylko nowymi znajomościami, kontaktami, wrażeniami z pobytu, ale dał uczestnikom przede wszystkim poczucie wspólnoty europejskiej oraz wskazał potrzebę uczenia się języka angielskiego. Nowe znajomości pozwoliły również na przełamanie stereotypów kulturowych, które funkcjonują w naszym społeczeństwie.

Katarzyna Wacławik