z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zrobilimy strasny zgruk, jak my sie skoroźliwie zabrali do roboty…

20/12/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 5172 razy
Dużym bogactwem Lubomierza jest tradycja, która w obecnych czasach często miesza się z nowoczesnością.

Aby ocalić od zapomnienia elementy lokalnej kultury ludowej trzeba uświadamiać dzieci o ich korzeniach. Dlatego w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu organizowane są różne działania, które nawiązują do przeszłości małej ojczyzny.

12 grudnia b.r.  w tej placówce zorganizowano warsztaty z Zagórzańską czytanką dla uczniów z kl. IV -VII, należących do zespołu Śwarni Lubomiyrzanie. Na zajęcia zaproszono autorów książki: prof. Annę Mlekodaj i Łukasza Zapałę. Goście opowiedzieli o pomyśle, dzięki któremu powstała czytanka napisana gwarą, a następnie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych i prowadzonych przez Katarzynę Wojtyczkę. Z uwagi na zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia zadania dotyczyły tekstu Świniobicie, który przeczytał uczniom p. Łukasz. Po wysłuchaniu czytanki uczniowie w grupach walczyli o zwycięstwo zdobywając punkty, dzięki wykonywaniu kolejnych poleceń (tłumaczenie niezrozumiałych wyrazów gwarowych, odpowiedzi dotyczące zrozumienia tekstu, układanie piosenki z wylosowanym wyrazem,  wykonywanie ilustracji do czytanki). Wszyscy "bawili" się znakomicie. Lubomierzanie byli bardzo zaangażowani i aktywni. Pochwały ze strony ekspertów mobilizowały ich jeszcze bardziej. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody zakupione przez prowadzącą.

Zorganizowana w Lubomierzu lekcja uświadomiła wszystkim jak ważna jest przeszłość, dzięki której istniejemy. Uczniowie zrozumieli, że niektóre słowa używane przez ich dziadków na co dzień, dzisiaj brzmią jakby były mówione w innym języku. Czytanie ze zrozumieniem tekstu gwarowego było nie tylko ciekawe; pozwoliło również na rozwijanie umiejętności językowych, muzycznych i plastycznych.  Z pewnością każdy z uczestników wydarzenia już wie co to jest: zgruk, kuwac, nolepa, skoroźliwie, hereśt itp.

Po zakończeniu warsztatów członkowie zespołu mogli kupić Czytankę zagórzańską.  Towarzyszyła temu wymiana zdań, podczas której zarówno goście jak i uczniowie okazywali swoje zadowolenie wspólnie przeżytymi chwilami.

Dziękujemy autorom książki, że przyjęli nasze zaproszenie – wyrazy wdzięczności przekazuje opiekunka Śwarnych Lubomiyrzan.  Dzięki nim mamy tekst zachowujący  naszą przeszłość, tradycję i obyczaje oraz dający możliwość prowadzenia ciekawych zajęć, które z pewnością powtórzymy niejednokrotnie z innymi czytankami, ponieważ uczniowie już pytają o następne...

 

Katarzyna Wojtyczka