z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Z kolędą w Karniowicach

21/12/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 1936 razy
Konferencja naukowa „Dziedzictwo Kulturowe Małopolski w Strategii Rozwoju” zorganizowana wspólnie przez dr hab. Wiolettę Knapik, prof. URK Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Dominika Paska, Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach stała się okazją do prezentacji dorobku kulturowego Zagórzan.

W panelowej części prezentacji projektu naukowo – badawczego UR z programu pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” realizowanego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Włączenie zanikającego dziedzictwa kulturowego do innowacyjnej strategii rozwoju obszarów wiejskich” można się było dowiedzieć o tradycjach, zwyczajach, kulturze i sztuce Małopolski. W zacnym gronie przedstawicieli świata nauki oraz samorządowców i działaczy kultury z pięciu powiatów „Małej Polski”,  na stoiskach promocyjnych swoje dziedzictwo zaprezentowali Partnerzy i Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. Podniebienia gości konferencji pieściły potrawy przygotowane przez Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe, w tym te wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. O tradycjach wynikających z zagórzańskiej  gospodarki pasterskiej i pszczelarskiej świadczyły sery prosto od rolniczki – Moniki Kubik z Mszany Górnej oraz miody z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny, gospodarzy skracających do minimum łańcuchy dostaw.  Tradycję z nowoczesnością połączyły Panie: Małgorzata Suder (pierniczki zdobione w regionalne i świąteczne wzory), Barbara Węglarz reprezentująca Sznurkowe Perełki (galanteria użytkowa i dekoracje świąteczne wydziergane z bawełnianego sznurka) oraz Maria Knapczyk (świąteczne ozdoby koronkowe oraz dekoracje z żywych gałązek jodłowych). Sale konferencyjne zdobiły stroiki wykonane przez Justynę Babuśkę z Łętowego. Nie zabrakło tradycyjnych, polskich kolęd i zagórzańskich pastorałek wyśpiewanych i zagranych przez kapelę Kościelnioków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.

Przedświąteczne spotkanie stało się też okazją do podsumowania działań podejmowanych przez Kreatorów i Partnerów Zagórzańskich Dziedzin wspólnie z MODR w Karniowicach oraz podziękowania dyrektorowi Dominikowi Paskowi za całoroczne współdziałanie.

Aby tradycji stało się zadość konferencję zakończono zagórzańskimi życzeniami, a wszystkich obecnych mocno podsypano owsem.

Najbardziej cieszę się z tego owsa, który tutaj zebrałam i zabieram go do swojego domu. To jest prawdziwa tradycja! – zwracając się z wdzięcznością do Zagórzan podkreśliła prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Magda Polańska
fot. Monika Kościelniak