z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Pierwsza pomoc z Maltańską Służbą Medyczną

11/06/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 162 razy
Wszelkie pokazy pierwszej pomocy są korzystne zarówno dla nas samych, jak i ludzi w naszym otoczeniu. Tym razem dzięki spotkaniu z przedstawicielami Maltańskiej Służby Medycznej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej zdobyli kolejną porcję jakże pożytecznej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa medycznego.

Ratowniczki, wśród nich jedna z absolwentek Szkoły – Zuzanna Majkowska – przeprowadziły pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz warsztaty. Omówiono podstawowe zabiegi resuscytacyjne, postępowanie w przypadku zadławienia czy ustalenia pozycji bocznej bezpiecznej. Uczestnicy zajęć chętnie słuchali swoich mentorów i podejmowali działania podczas ćwiczeń praktycznych, m.in. na fantomie, zdobywając bezcenne umiejętności, które mogą okazać się przydatne w najmniej oczekiwanych okolicznościach życiowych. Uczniowie mieli też niepowtarzalną okazję zwiedzić wnętrze wozu ratowniczego, zobaczyć defibrylator i inne wyposażenie służące ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia.

Ważnym zadaniem jest nauczyć młodzież prawidłowego postępowania z poszkodowanym, udzielenia pierwszej pomocy przed przybyciem służb medycznych, uwrażliwienie, by nie być obojętnym na potrzeby drugiego człowieka – zajęcia podsumowują ich szkolni organizatorzy.

Dorota Borowiec