z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


XIX Zlot Papieski „Gorczańskie Spotkania z Janem Pawłem II” na Rzekach w Lubomierzu

11/06/2024, dodał: Monika Wojciaczyk czytano: 622 razy
9 czerwca 2024 roku w malowniczej miejscowości Lubomierz odbyło się już po raz XIX Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II, które jak co roku zgromadziło setki uczestników. Zlot Papieski na Rzekach jest wydarzeniem, które od lat przyciąga miłośników gór, tradycji i duchowości.

 

 

To czas wspólnej modlitwy, refleksji, ale również i integracji. W tym roku nie zabrakło również wspomnień o Świętym Janie Pawle II, którego postać jest inspiracją dla tego wydarzenia.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Mszana Dolna wraz z Parafią pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, Sołectwem Lubomierz, Zagórzańskim Oddziałem Związku Podhalan, Ochotniczą Strażą Pożarną w Lubomierzu oraz szkołami podstawowymi nr 1 i 2 w Lubomierzu, przy udziale Gorczańskiego Parku Narodowego. Dzięki zaangażowaniu wszystkich, uczestnicy mogli cieszyć się przygotowanym programem uroczystości, która łączył w sobie elementy duchowe, kulturalne i rekreacyjne.

Pierwszym punktem niedzielnych obchodów była wizyta w Papieżówce, gdzie zebrane delegacje złożyły wiązanki oraz zapaliły znicze przy obelisku upamiętniającym pobyt Kardynała Karola Wojtyły w gorczańskim szałasie w latach 70-tych XX wieku. Wiązanki złożyli przedstawiciele Powiatu Limanowskiego, na czele ze Wicestarostą Ewą Filipiak i radnym Szczepanem Figurą, Burmistrz Miasta Mszana Dolna Agnieszka Orzeł wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Agnieszką Sasal, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Niedźwiedź Anną Ogielą, proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca w Lubomierzu O. Marek Kustroń, przedstawiciele poszczególnych oddziałów Związku Podhalan w Polsce oraz szkół działających na terenie Gminy Mszana Dolna. Samorząd gminy reprezentował Wójt Gminy Mszana Dolna Mirosław Cichorz, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Joanna Barnowska oraz radni gminy Jan Wojciarczyk i Józef Nieckula.

Następnie uczestnicy zebrali się przy starej kapliczce, znajdującej się na polanie „Na Ogrodach”, gdzie zostali powitani przez gospodarza uroczystości – wójta Mirosława Cichorza. W dalszej części wydarzenia, O. Marek Kustroń poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Po wspólnej modlitwie, uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Stanisława Kostki w Lubomierzu, wystąpili z programem artystycznym poświęconym Janowi Pawłowi II pt. „Wielkiemu Polakowi–św. Janowi Pawłowi II”.

Liturgię prowadził o. Marek Kustroń, proboszcz parafii Lubomierz wraz z ks. Stanisławem Kowalikiem, kapelanem Głównego Związku Podhalan w Polsce, o. Stanisławem Ziętkiem, ks. Janem Zającem oraz o. Ignacym Mrzygłódem. Słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Kowalik. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił Chór Parafialny „Jutrzenka” z Lubomierza, pod przewodnictwem Artura Majchrzaka, a także zespół „Smycki spod Kudłonia”, działający przy Związku Podhalan Oddział Górali Zagórzańskich w Lubomierzu, pod przewodnictwem Pani Magdaleny Pajdzik. Swoim występem wprowadził uczestników w wyjątkowy nastrój. Występ dzieci, pokazał pasję i zaangażowanie, które sprawiły, że ta uroczystość stała się niezapomnianym przeżyciem.

Na zakończenie na wszystkich czekał poczęstunek, przygotowany przez Związek Podhalan Oddział Górali Zagórzańskich oraz rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu, czas umilała kapela lubomierzańskiego oddziału Związku Podhalan.

Tegoroczne wydarzenie w Lubomierzu-Rzekach po raz kolejny udowodniło, że pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa w sercach mieszkańców Podhala. Wspólne spotkania, modlitwa oraz kultywowanie tradycji sprawiają, że dziedzictwo papieża Polaka jest pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Już teraz z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne, jubileuszowe XX spotkanie, które z pewnością będzie równie wyjątkowe.

 

Red. Renata Ogiela/Monika Wojciaczyk

Fot. Maciej Liberda