z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Uczniowie z Olszówki i Raby Niżnej z wizytą w Warszawie

04/04/2011, dodał: Maciej Liberda czytano: 1530 razy

W dniach od 25 – 27 marca uczniowie dwóch szkół Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej wyjechali na wspaniałą wycieczkę do Warszawy. Jej organizatorkami były: pani dyrektor szkoły w Olszówce Bogusławę Pajdzik oraz katechetka Dominika Kubińska.


Wyjechaliśmy o godz. 4:30 rano, sprzed budynku szkoły w Olszówce. Jechaliśmy długo, aż
w końcu ujrzeliśmy tablicę z napisem: Warszawa. Tam przed budynkiem Sejmu czekał na nas nasz poseł pan Tadeusz Patalita, dzięki któremu mieliśmy możliwość zwiedzić Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz spotkać się z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną. Do spotkania doszło w piątek 25 marca 2011 r. Ubrani w odświętne stroje zostaliśmy przyjęci w pięknym gabinecie mieszczącym się w budynku Sejmu. Po krótkiej rozmowie wręczyliśmy Panu Marszałkowi upominki a kapela góralska „Olszowianie” zagrała
i zaśpiewała swoje popisowe utwory.
Spotkanie z najważniejszym przedstawicielem polskiego parlamentu w jego gabinecie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.
Tak rozpoczęła się nasza przygoda z Warszawą. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, tym bardziej, że braliśmy udział w obradach. Po zakończeniu zwiedzania Sejmu udaliśmy się w inne miejsca Warszawy, m. in. na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki i do Belwederu, do kościoła św. Anny i pod Pomnik Syrenki. W pierwszym dniu przewodnik oprowadził nas po najciekawszych miejscach stolicy, a do hotelu dotarliśmy dopiero ok. 20:00.
Drugi dzień zapowiadał się bardzo ciekawie i taki też był. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Było to Muzeum Więzienia "Pawiak", które otwarte zostało 28 listopada 1965 roku. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy było Więzienie Gestapo przy Alei Szucha, następnie Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty honorowej. Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w Państwowym Muzeum Etnograficznym, gdzie mogliśmy zobaczyć piękną wystawę Australia i Oceania, Mapuche, Ziarno Chile oraz przepiękną wystawę Polskich Strojów Ludowych. Miejsce, które również było na naszej drodze, to pomnik Chopina, o którym mogliśmy się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy od naszego przewodnika.
Program wycieczki przewidywał zwiedzanie najciekawszych miejsc w stolicy Polski. Kolejnym punktem programu były Łazienki Królewskie z wszystkimi zabytkami parku - Starą Pomarańczarnią, Pałacem na Wodzie, Teatrem na Wyspie. Oczywiście nie mogło zabraknąć spacerujących pawi, które są "nieodłącznym elementem" Parku Łazienkowskiego od czasów króla Stanisława Augusta. Zwiedzanie w tym dniu dobiegło końca. Mimo zmęczenia czekała nas jeszcze jedna niespodzianka - seans w kinie 5D. Kino 5D to miejsce, w którym widz odbiera film wszystkimi zmysłami. Mogliśmy poczuć zapach pomarańczy, szum wiatru, jednym słowem świetnie się bawić. Po całym dniu pełnym emocji wróciliśmy do hotelu zmęczeni i pełni wrażeń.
Dzień trzeci był równie ciekawy jak poprzednie. Rozpoczęliśmy go od wizyty w Pałacu
w Wilanowie oraz w Pałacu Królewskim. Było tam przepięknie. Każdy z nas zachwycał się wystrojem obu pałaców. Kolejnym punktem na naszej drodze było Muzeum Powstania Warszawskiego i na koniec miejsce, które bardzo chcieliśmy zwiedzić, czyli Powązki - najstarszy i najbardziej znany cmentarz w Polsce, na którym spoczywa wiele zasłużonych osobistości. Spacerując po alejkach można niemalże czytać, jak
w otwartej księdze z życia dawnej Warszawy. W tym miejscu mogliśmy przypomnieć sobie o całkiem niedawnym wydarzeniu, jakim była Katastrofa w Smoleńsku i ludziach, którzy tam zginęli, a zostali pochowani właśnie na Powązkach.
Syci wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wracaliśmy do domów. Wycieczka była bardzo udana. Do zwiedzania zostało w Warszawie jeszcze dużo miejsc. Mamy nadzieję, że pojedziemy tam jeszcze raz.
Składamy serdeczne podziękowania panu Posłowi na Sejm RP Tadeuszowi Patalicie za pomoc
w organizacji spotkania z panem Grzegorzem Schetyną Marszałkiem Sejmu oraz za możliwość zwiedzania Sejmu i Senatu.


Opracowała Wioletta Kraus
Zdjęcia Wioletta Kraus
Piotr Kowalik

 

zobacz zdjęcia