z ostatniej chwili
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
1
2
3
4
5
6
Biuletyn informacji publicznejdostępnośćCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnakoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Małopolskie swietlice 2024Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Wieści ze szkół


Pamiętaj, że jesteś Polakiem! – uroczysta akademia z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej Nr1 im. św. Józefa w Lubomierzu

30/11/-0001, dodał: Administrator czytano: 5553 razy
W dniu 12 listopada 2012r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W nastrój powagi i nostalgii wprowadziła dekoracja - flagi w narodowych barwach, krzyże z datami najważniejszych wydarzeń tego okresu, zniszczone żołnierskie hełmy, jesienne liście

W dniu 12 listopada 2012r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
W nastrój powagi i nostalgii wprowadziła dekoracja - flagi w narodowych barwach, krzyże z datami najważniejszych wydarzeń tego okresu, zniszczone żołnierskie hełmy, jesienne liście. Lekcję patriotyzmu zaprezentowali uczniowie klas 1 – 6. Wyjaśniali zagadnienia dotyczące rozbiorów, powstań narodowych, I wojny światowej. Przeplatali te trudne rozważania pieśniami patriotycznymi i pięknym, poetyckim słowem. Łza kręciła się w oku słuchaczy, gdy słyszeli błagania dziewcząt w żałobnych strojach, krzyczących z rozpaczy:
„Wróć nam o Boże Ojczyznę kochaną,
w troje rozdartą i w morzu skąpaną.”

Jakby nie dość żalu, przedstawiciele trzech wrogich mocarstw Rosji, Austrii i Prus zakuli w kajdany Polskę i odebrali jej koronę. Ten symboliczny gest na scenie poruszył zwłaszcza serca tych najmłodszych Polaków, którzy nie wszystko jeszcze rozumieją, ale w tej scenie dostrzegli zło i tragedię. Recytujący uczniowie wzbogacali słowo mówione rekwizytami, aby jeszcze bardziej uplastycznić wizję tych dni, miesięcy, lat. Zatrważało ówczesne zło – słuchacze ujrzeli karabin trzymany w rękach młodych ludzi, którzy skarżyli się na swój los:
„Podzielił nas, mój bracie
zły los i trzyma straż (…)
w dwóch wrogich sobie szańcach
patrzymy śmierci w twarz.”

Gromko grzmiały pieśni żołnierskie, wzruszały pieśni zaśpiewane solo, wdzięczne dziewczęce głosy wyrażały nastrój panujący w ówczesnym społeczeństwie, a muzyka stanowiła również podkład dla niektórych recytacji. W końcu Polska przestała być niewolnicą – odzyskała niepodległość i koronę. Wszyscy uczestnicy akademii uczcili to wydarzenie i na zakończenie wspólnie odśpiewali „Rotę”.
Ta piękna lekcja historii zostanie zapewne w pamięci uczniów. Przede wszystkim jednak spełniła swoje najważniejsze zadanie - przypomniała czym jest patriotyzm i poruszyła serca małych Polaków.


red. Małgorzata Kawecka

 

zdjecia