z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnakoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Małopolskie swietlice 2024Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Wieści ze szkół


Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej

14/11/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 5020 razy
W tym roku społeczność Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej świętowanie 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczciła podejmując wiele zróżnicowanych działań.

Już 10 października 2017 r. w tej placówce odbyło się V Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Dla 23 ochotników rywalizacja w dyktandzie była okazją nie tylko do utrwalenia zasad ortografii i interpunkcji, ale także powodem zgłębienia dziejów historii Polski.

Następnie przyszedł czas na wystrój sal i korytarzy. Za sprawą licznie wyeksponowanych symboli narodowych w ciągu kilku dni zrobiło się patriotycznie, biało-czerwono.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był udział w XX Młodzieżowym Rajdzie Turystycznym „Szlakiem cmentarzy I wojny światowej” – Żegocina - Laskowa w dniach 10 - 11 listopada 2017r. Po raz pierwszy ośmioro uczniów z klasy 7 reprezentujących szkołę z Mszany Górnej przemierzyło wiele kilometrów by odwiedzić cmentarze i złożyć hołd żołnierzom, którzy polegli w obronie naszej wolności. W pierwszym dniu wzięli także udział w okolicznościowym wykładzie historycznym oraz koncercie patriotycznym. Z kolei 11 listopada pieszo udali się
z Żegociny do Kamionki Małej, gdzie złożyli własnoręcznie wykonany wieniec oraz wzięli udział w uroczystej Mszy świętej na cmentarzu wojennym na „Jastrząbce”.

Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczczono także w kościele parafialnym.
W niedzielę, po Mszy św. o godzinie 1100, mieszkańcy Mszany Górnej mogli wysłuchać montażu słowno - muzycznego upamiętniającego te niezwykle ważne wydarzenia w dziejach historii naszej Ojczyzny. Uczniowie w kilku scenkach opowiedzieli o utracie niepodległości, zaborach i o radości z odzyskania przez Polskę wolności w 1918 r. W tok narracji wpleciono utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne skłaniające do refleksji nad przeszłością i współczesnością Ojczyzny.

Zwieńczeniem obchodów była akcja pod nazwą „Rozśpiewana przerwa” przeprowadzona w szkole 13 października. Od samego rana na korytarzach rozbrzmiewały dźwięki pieśni patriotycznych, a wszyscy chętni kolejny raz mogli popisać się swoimi wokalnymi umiejętnościami. Także w tym dniu uczniowie klas 5 i 6 gościli w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu. Na zaproszenie p. Dyrektor Jadwigi Baran-Stożek wzięli udział w akademii zorganizowanej przez uczniów tamtejszej szkoły. Po powrocie podkreślali, że było to dla nich niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ mogli podziwiać warsztat aktorski swoich rówieśników, poznać nowe środowisko i nawiązać nowe znajomości.

Wszystkie podjęte działania podkreśliły jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych. Zaangażowanie uczniów daje nadzieję, że będą pamiętać o minionych, trudnych czasach w historii naszego kraju.

red. Małgorzata Łabuz
fot. Grażyna Miśkowiec, Marta Malarz